• Facebook Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Youtube Kanalımız
  • İnstagram Sayfamız
  • Site RSS

Marka Tescili

Marka Tescil Nedir?

Bir işletmenin mal veya hizmetini diğer işletmenin mal veya hizmetinden ayıran her türlü sözcük, şekil, harf, sayı ile malların veya ambalajlarının biçimi gibi görme duyusu ile algılanabilen işaretler veya bunların kombinasyonundan oluşan işarete marka denir.

Neler Marka Tescili Olabilir?

Kişilerin isimleri, sloganlar, şekiller, sayılar ve her türlü işaret marka tesciline konu olabilir.

Marka Tescil Kriteri

Marka tescilinde en önemli unsur markaya konu olan işaretin ayırt ediciliğidir. Ayırt edicilik marka tesciline konu olan isim, işaret veya şeklin diğer mal ve hizmetlerden bariz bir şekilde farklı olması kriteridir. Tüketicinin ayırt etme kabiliyetini kaybetmesine neden olmayan markaların ayırt edici olduğu kabul edilir.

Marka Tescil

Marka Tescili Nerede/Nasıl Yapılır?

Marka tesciliişlemi, Gözlem Marka & Patent Ofisimiz aracılığı ile Türk Patent ve Marka Kurumu (TPMK) nezdinde yetkili vekil tarafından yapılır. Tescil sürecinin olumlu sonuçlanması ve ihtiyaç duyulan tescil sınıflarının doğru tespiti için firmamızın sahip olduğu araştırma, takip ve bilgi birikimi sayesinde olası riskleri ön görerek olumsuz sonuçlanacak marka başvurularından kaçınmaktayız.

Marka tescilinde koruma, tescil başvurusunun yapıldığı gün saat ve dakika itibariyle başlar.

Kimler Marka Tescil Başvurusu Yapabilir?

Tüzel kişilik sahibi olanlar ile Türkiye’de yerleşik adres beyan edilebilen herkes marka tescil başvurusu yapabilir.


Marka Tescilinin Koruma Süresi?

Marka tescilinin koruma süresi başvuru tarihi itibariyle 10 yıldır. Koruma süresinin bitimine 6 ay kalan markalar için TPMK’na yenileme başvurusu yapılarak marka tescilinin koruma süresi 10 yıllık periyotlar halinde uzatabilirler.

Copyright © 2004 - 2024 www.gozlempatent.com.tr Tüm hakları saklıdır. Yazılım hakları NF Web Tasarım’a aittir.