• Facebook Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Youtube Kanalımız
  • İnstagram Sayfamız
  • Site RSS

Marka Başvuru Süreci Nasıl İşliyor ?

2016 yılı itibariyle yapılan marka başvurusunun tescile bağlanma süresi ortalama 6-7 ay arasında değişmektedir. 2016 yılı öncesi bu süre 10-12 ay civarındaydı. Aradaki zamanın kısalmasındaki temel etken, uzmanların marka dosyanızı kısa sürede incelemesinden kaynaklanıyor.

Başvurudan tescil aşamasına geçen süreç

Marka başvurunuzda noksanlık olmaması durumunda 1 veya 2 ay içerisinde olumlu ya da olumsuz karar çıkıyor. Şayet karar olumlu ise -yeni 6769 sınai mülkiyet kanununa- göre 2 aylık İLAN dönemi için askıya çıkıyor. İtiraz gelmediği takdirde markanın tescil yazısı çıkıyor.

İletişim Bilgileri

Marka Tescil Noksan ödemesi için 2 aylık yasal süresi bulunduğundan, yasal süre içerisinde yapılmayan ödemelerde herhangi bir hak iddia talep edilemiyor. İlgili ödeme tebliğ olduğu gün başlamakta olup, ödemeyi ne kadar kısa zamanda yaparsanız, belgeniz o kadar kısa sürede size gönderiliyor.

Markaya itiraz ya da ret kararı verilirse

Markanıza itiraz gelmesi ya da Kurum kararına itiraz etmenin ortalama süresi en az 8-9 ay. Şayet 2.kez bülten itirazı yapılması durumunda markanız TÜRKPATENT kurumunun en üst karar organı olan YİDK’ye sevk ediliyor. Buradan ortalama karar çıkması başvuru ile sonuçlanması arasında ortalama 13-15 aylık zamana tekabül etmektedir.

Tescil belgeleri mail yoluyla gönderiliyor

Yeni adıyla TÜRKPATENT Kurumu tüm ‘tescil belgelerini’ mail yoluyla ilgili kişi/firmaya göndermektedir. Kargo yoluyla yapılan gönderiler TÜRKPATENT Kurumu tarafından kaldırıldı. Fiziki evrak gönderimin kaldırılmasındaki temel sebep kargonun kaybolması, ulaşmaması, yıpranması ve tekrarı halinde ekstra ücret talep edilmesidir.

Online ortamdan gönderilen ‘Tescil Belgesi’nde bu işlemlerinin hiçbirine gerek duymaksızın hızlı, güvenilir ve kullanışlı şekilde başvuru sahiplerine ulaştırılmaktadır.

Copyright © 2004 - 2024 www.gozlempatent.com.tr Tüm hakları saklıdır. Yazılım hakları NF Web Tasarım’a aittir.