• Facebook Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Youtube Kanalımız
  • İnstagram Sayfamız
  • Site RSS

Patent

Patent Nedir?

Herhangi bir buluşu geliştirip bu buluşa ilişkin, buluşu geliştirene belli bir süre kullanım hakkı sağlanmasına ‘patent‘ denir. Özetle buluşların tekelinin elde edilmesi hakkıdır.

Dünya üzerinde yeni, tekniği bilinen ve sanayiye uygulanabilen buluşlar patent korumasından faydalanır. Patenti alınan buluşlar kimlik edinirler ve sahiplerine geliştirdikleri ürünün üretilmesi, seri şekilde çoğaltılması, pazara sürülmesi, satımı gibi konularda imkan sağlarlar.

Patente konu olan buluş genelde kendine dünya genelinde bir yer edinirken patent tescili konusu, yerel bir konudur.Patent Kanunu, geliştirilen buluşları, yenilikleri ve yaratıcı fikri uygulamaları desteklemek ve gerekli korumayı sağlamak amacındadır.

Patent alma hususunda dayanak noktamız olan patent tescili için öncelikle Defans patent’in uzman vekilleri tarafından buluşun tescile uygun olup olmadığı, uygunsa dünya üzerinde yeni olup olmadığına ilişkin inceleme yapılır. Buluşun tescile uygun olduğu tespit edildikten sonra Türk patent ve Marka Kurumu(TPE)’na patent başvurusu yapılır.

Patent Ofisi

Başvuru önce şekli olarak incelenir, şekli inceleme neticesinde eksiklik bulunmazsa önce araştırma, sonrasında da inceleme raporları düzenlenir. Önceleri Türk patent’in birçok konuda araştırma yetkisi bulunmadığından yurt dışına gönderilen başvurulara artık Türk patent tarafından araştırma raporu düzenlenmektedir.

Düzenlenen bu araştırma raporu ile buluşla aynı teknik alan içerisinde yer alan ve buluşa benzer patentler tespit edilir. İnceleme raporunda ise buluşun buluşun tescil edilip edilmeyeceğine ilişkin görüş bildirilir. Tüm bu aşamaların olumlu sonuçlanması halinde ise patente konu buluş tescil edilir.

Gözlem Patent, patent yolculuğunuzda size nasıl yardımcı olacaktır?

Gözlem Patent 15 yıldır piyasada ve Türkiye’de fikri mülkiyet alanında en güvenilirlerinden biri haline geldi.

Tecrübeli avukatlarımız ve patent acentelerimiz / avukatlarımız, mühendislerimiz ve ana dili konuşan çalışanlarımız size patent araştırması, “Operasyon Yapma Özgürlüğü” analizi, patent kaydı doldurma, patent izleme, uluslararası patent doğrulama hizmetleri ve kovuşturma vb.

Gibi diğer konularda patentinizde yardımcı olur. A’dan Z’ye emin ellerde olacak. Defans Patent ve profesyonel yerel ekibi veya uluslararası ortaklarıyla çalışmanın avantajlarından yararlanacaksınız.

Gözlem Patent Patent ile ilgili hizmetler

  • Türk Patent (TP), Avrupa Patent Ofisi (EPC) ve WIPO (PCT) için patent / faydalı model kayıt başvurularının doldurulması ile ilgili tüm şartların hazırlanması.
  • İş dünyasında temsili konular ya da Türk Patenti (TP), EPO ve WIPO’dan önceki muhalif ya da kovuşturma gibi yasal davalar
  • Uluslararası ortaklar aracılığıyla patent dünyasına dünya çapında erişim.
  • Türkiye’de veya yurtdışında patent validasyonu
  • Enflasyon vakaları için yasal danışma.

Türkiye’deki patent faydalı modeliyle ilgili konularda profesyonel bir servise mi ihtiyacınız var?
Ücretsiz numaramız (0555) 550 00 05’yi arayın veya info@gozlempatent.com.tr adresinden yazın. 15 yıl boyunca tüm müşterilerimize yaptığımız gibi patent koruma yolculuğunuzda size yol göstermesi için Gözlem Patent temsilcileri ile adresinden yazın.

Copyright © 2004 - 2020 www.gozlempatent.com.tr Tüm hakları saklıdır. Yazılım hakları NF Teknoloji’ye aittir.