• Facebook Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Youtube Kanalımız
  • İnstagram Sayfamız
  • Site RSS

Tasarım Tescil

Endüstriyel Tasarım Nedir?

Endüstriyel tasarım; bir ürünün bütününün ya da bir kısmının çizgi, şekil, renk, biçim, doku, malzemenin esnekliği veya süslemesi gibi insan duyuları ile algılanabilen çeşitli unsur veya özelliklerin oluşturduğu görünümdür.

Bardak, çanta, kıyafet, diş fırçası, mobilyalar, mücevherler gibi hayatın içinde ki ürünler ile sanayide kullanılan birçok ürün de ayırtedici ve yeni olmak kaydıyla Endüstriyel Tasarım Tesciline konu olabilir.

Endüstriyel Tasarımlar; dünya üzerinde yeni, ayırtedici olmak kaydıyla ve kamuya sunulduğu tarihten itibaren 6 aylık rüçhan süresi içerisinde Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuru yapılması halinde korunur.

Endüstriyel Tasarımlar; 5 yılda bir ve 5 defa yenilenmek kaydıyla 25 yıl boyunca korunur. Tasarıma konu ürün 25 yıl sonunda anonim hale gelir ve herkes tarafından kullanılabilir.

Endüstriyel Tasarım koruması ülkeseldir. Türkiye’de tescil edilen tasarımlar Türkiye’de korunur. Yurtdışında koruma için hangi ülkede koruma talep ediliyorsa o ülke yerel ofislerinde başvuru yapılması gerekmektedir.

Hizmet Bölgelerimiz
Copyright © 2004 - 2020 www.gozlempatent.com.tr Tüm hakları saklıdır. Yazılım hakları NF Teknoloji’ye aittir.